@!«Εστίν ουν η ουσία των πραγμάτων αρμονία και αριθμός σφαιρών στρεφομένων»!@

*Διά-Κόσμος Ἑλλάς «Το ποιο επικίνδυνο από όλα τα ηθικά διλήμματα είναι όταν, είμαστε υποχρεωμένοι να κρύβουμε την αλήθεια για να βοηθήσουμε την αλήθεια να νικήσει»

Η ιστορία δεν είναι χρήσιμη επειδή διαβάζει κανείς εκεί το παρελθόν, αλλά επειδή διαβάζει το μέλλον

!@~~~@~~~@!

28.5.21

Συναγερμός στην Ελλάδα μετά από θανάτους από το εμβόλιο της Pfizer


Σε Κρήτη, Άλιμο και Ξάνθη



Μετά τους θανάτους από τις θρομβώσεις οι οποίοι έως τώρα πιστώνονταν μόνο στα εμβόλια της ΑΖ και της J&J στο προσκήνιο των ελληνικών ΜΜΕ έρχονται πλέον και οι θάνατοι από τα mRNA εμβόλια της Pfizer και της Moderna.

Σύμφωνα με πληροφορίες οικογένεια γιατρού από τον Άλιμο ερευνά το θάνατό του ο οποίος ήλθε δύο εβδομάδες μετά τη δεύτερη δόση του εμβολίου της Pfizer.

Σήμερα νέος συναγερμός έχει σημάνει στις αρχές της χώρας έπειτα από τις περιπτώσεις ενός 52χρονου που έχασε τη ζωή του και ενός ακόμη άνδρα που εμφάνισε κολπική μαρμαρυγή μετά τον εμβολιασμό τους κατά του κοροναϊού με το σκεύασμα της Pfizer.

Kαι τα δύο περιστατικά ερευνώνται ενδελεχώς τις τελευταίες ώρες.

Ο 52χρονος από την Ιεράπετρα της Κρήτης, σύμφωνα με το Open TV, υπέστη ανακοπή καρδιάς μία ημέρα μετά τον εμβολιασμό του και άφησε την τελευταία του πνοή.

Η δεύτερη περίπτωση αφορά άνδρα 60 ετών από την Ξάνθη που αντιμετώπιζε προβλήματα υγείας και υπέστη σήμερα επεισόδιο κοιλιακής μαρμαρυγής.

Στο Γενικό Πανεπιστήμιο Πατρών του Ρίου διακομίσθηκε από το Γενικό Νοσοκομείο Κεφαλονιάς ένας 36χρονος, ο οποίος λίγες ημέρες μετά τον εμβολιασμό του με το εμβόλιο της Johnson & Johnson παρουσίασε συμπτώματα θρόμβωσης.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο 36χρονος πριν από περίπου 10 ημέρες είχε κάνει το εμβόλιο της Johnson & Johnson, ενώ ερευνάται αν η επιπλοκή που παρουσίασε σχετίζεται με το εμβόλιο.

«Περιμένουμε την γνωμάτευση των ειδικών, για να δούμε τι ακριβώς συνέβη στον συμπατριώτη μας. Δεν ξέρουμε ακόμα αν είναι παρενέργεια από το εμβόλιο», ανέφερε ο διοικητής του νοσοκομείου Κεφαλονιάς, Χρήστος Παυλάτος.

Σε σοβαρή κατάσταση νοσηλεύεται 34χρονη γυναίκα από τη Ζαχάρω που υπέστη αιμορραγικό εγκεφαλικό.

Η νεαρή γυναίκα πριν από λίγες μέρες είχε κάνει το εμβόλιο της AstraZeneca, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι το εγκεφαλικό οφείλεται στο εμβόλιο. Το εγκεφαλικό προήλθε από αιμορραγία και όχι από θρόμβωση.

Η 34χρονη ένιωσε έντονη αδιαθεσία και μεταφέρθηκε εσπευσμένα στο Γενικό Νοσοκομείο του Πύργου, όπου της παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες, αλλά επειδή η κατάσταση της κρίθηκε πολύ σοβαρή, προγραμματίστηκε να μεταφερθεί σήμερα το πρωί σε Νοσοκομείο της Αθήνας, όπου υπάρχουν τόσο το ειδικευμένο ιατρικό προσωπικό, όσο και οι απαραίτητες εγκαταστάσεις, για τη νοσηλεία και την αποθεραπεία παρόμοιων δύσκολων ιατρικών περιστατικών.

Από το νοσοκομείο του Πύργου, αμέσως μόλις διαπιστώθηκε η σοβαρότητα της κατάστασης, έγινε κάθε δυνατή προσπάθεια για να σταθεροποιηθεί η κοπέλα, που εισήλθε στην εντατική, ενώ ξεκίνησαν άμεσα και οι ενέργειες για τη μεταφορά της σε ειδικό Νοσοκομείο της Αθήνας, το οποίο ειδικεύεται σε ανάλογες περιπτώσεις.

Ήδη χθες η Διευθύντρια Ιατρικής Υπηρεσίας, Αναστασία Βασιλείου, είχε διαρκή τηλεφωνική επαφή για να βρεθεί ειδικός νευροχειρουργός που θα αναλάβει την κοπέλα.

Έχει ξεκινήσει έρευνα για να διαπιστωθεί αν το εγκεφαλικό επεισόδιο οφείλεται σε παρενέργειες του εμβολίου, σύμφωνα με το patrisnews.com.

O ΕΟΦ έχει αναλάβει ήδη τη διερεύνηση του θέματος και σύντομα θα έχουμε και τις επίσημες ανακοινώσεις.


Δεν υπάρχουν σχόλια:

@!ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 100 ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ!@